PR Články a možnosti výdělku

Co to je PR článek?

Je to text, který slouží k vylepšení pověsti, propagaci obchodu, výrobku, názoru nebo myšlenky. Smyslem je zaujmout čtenáře, donutit ho k zamyšlení a pochopení určité věci v článku o které je psaný. Pokud je PR článek psaný na internetu má kromě propagační funkce i úlohu zvýšit pozici ve vyhledávačích. Často články obsahují zpětné odkazy, které by vyhledávače měly vyhodnotit jako znak důležitosti popisované firmy, produktu atd., to zlepšuje pozici ve výsledcích vyhledávání. 

 

Kdo je Copywriter?

Copywriter píše texty reklam, webových stránek, tiskových zprávPR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů. Copywriteři jsou nejčastěji zaměstnání jako kreativci v reklamních agenturách a větších webdesignérských firmách.

Samozřejmě pokud máte český jazyk v malíčku a baví vás psaní, tak se můžete stát copywriterem i vy a tím si vydělat.

 

Má copywriting smysl?

V současnosti zažívá internet velký boom. S tím souvisí také to, že na internetu najdete mnoho stránek, které prodávají různé výrobky nebo služby. Pokud prodejce chce, aby jeho e-shop skutečně prodával, musí potenciálního kupce zaujmout. Právě k tomu slouží zajímavé a poutavé články. U produktů je také potřeba mít popis. Pro tyto účely podnikatelé potřebují lidi (copywritery), kteří jim budou kvalitní texty dodávat.

Co potřebuji na začátek?

Pokud chcete začít s psaním článků, reklamních textů, popisů pro e-shopy a podobně, v první řadě potřebujete množství kreativity. Důležité je psát text poutavě a tak, aby čtenáře zaujal. Když píšete reklamní text, resp. PR článek na podporu prodeje, musíte čtenáře přesvědčit o tom, že produkt, o kterém píšete, je ten nejlepší. Abyste to dokázali, musíte mít dostatek potřebných informací, ale také chuť do psaní.

Kde můžete začít?

Dostat se ke copywritingu není až tak náročné. Existuje hodně firem, agentur a inzertních portálů, které zprostředkovávají práci copywritera nebo copywriterům práci nabízí. Na začátek můžete rozhodit sítě na různých inzertních portálech. Své nabídky můžete také uveřejnit na webtrh.cz. V současnosti existuje množství internetových stránek, kde se můžete jako copywriter zaregistrovat. Jako příklad mohu uvést katalog copywriteri.cz.

Podobnou obdobou katalogu copywriterů a freelancerů je stránka freelanceri.sk. Dostupné jsou také portály, kde jsou poptávky po copywriterských službách. Jedním z nich je například navolnenoze.cz. Další stránkou, na které se setkávají nabídky a poptávky, je stránka copywriting.cz. Na této stránce můžete po registraci nabízet na prodej své už napsané články nebo si můžete vyhledávat pracovní nabídky společností.

 
 
 

Kolik si mohu vydělat?

Asi každého zajímá, kolik si může za svou práci vydělat. Při práci copywritera se cena udává za jednu normostranu (NS), přičemž normostrana má 1800 znaků. Ceny na trhu jsou různé. Začínají od několika desítek korun a končí na několika stovkách. Na začátek si můžete stanovit nižší cenu. Postupem času, když se v tomto oboru vypracujete a trošku „oťukáte“, můžete cenu zvýšit. Také je dobré si uvědomit, že na trhu jsou firmy, které nabízí copywriterské služby a mají svůj ceník. Je potřeba zamyslet se nad tím, jaká je pravděpodobnost, že si někdo objedná vaše služby, pokud budete mít ceny stejné nebo vyšší. Vše závisí na vašich schopnostech a šikovnosti.

 

Jaké jsou možnosti výdělku pro vás?

Pokud jste vlastníky webu, blogu, fb skupiny, můžete nabídnout zveřejnění PR článků inzerenta(stát se publisherem), tedy obchodu, e-shopu nebo produktu. Další možností je být copywrtiterem nebo affiliate program.

 

Další možnosti

V České republice fungují na systému PPP reklamního systému weby PlaCla.cz, KupObsah.cz, na Slovensku znám jen dva PPP systémy, a to PlaCla.sk a Payperpost.sk. 

 

Budu velmi rád, pokud doporučíte tyto stránky vašim známým a přátelům.

Chybí vám, zde něco o čem by jste rádi ještě věděli? Nebojte se mi napsat v kontaktu a já to rád zde uvedu. 

Doporučuji se připojit k mé facebookové skupině, kde můžete sdílet názory, přečíst si novinky, atd.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

 www.pracujicirodice.com - Web zaměřený na spojení lidí - co hledají a nabízí práci, brigádu, výpomoc, přivýdělek, potřebují informace, rady.